Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Portable Blaster |
| Abrasive Capacity | 300 kg |
| Tank Capacity | 500 L |
| Blasting Method | Pressure |
| Abrasive Used | Garnet, Sand, Steel Shot, Copper Slag |
| Abrasive Type | Copper Slag |
| Automation Grade | Manual |
| Tank Diameter | 300 mm |
| Required Air Pressure | 8 bar |
| Nozzle Size | 8 mm |
| Mounting | Wheel Mounted |
Product Details:
| Machine Type | Portable |
| Tank Capacity | 1000 L |
| Abrasive Type | Steel Grit |
| Abrasive Used | Garnet |
| Blasting Method | Pressure |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Abrasive Capacity | 500 kg |
| Required Air Pressure | 8 bar |
| Application | Rust Removal |
| Required Air Flow | 250 CFM |
| Nozzle Quantity | 8 mm |
| Hose Length | 30 m |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.