Product Details:
| Horsepower (HP) | 75 HP |
| Horsepower | 60 HP |
| Air Flow | 325 CFM |
| Max Working Pressure | 7 bar (100 psi) |
| Compressor Technology | Screw |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Air Tank Capacity | 270 L |
| Mounting Type | Trolley Mounted |
| Number of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Horsepower | 80 HP |
| Air Flow | 350 CFM |
| Max Working Pressure | 8 bar (115 psi) |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Mounting Type | Trolley Mounted |
| Number of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Horsepower | 60 HP |
| Air Flow | 400 CFM |
| Max Working Pressure | 10 bar (145 psi) |
| Air Tank Capacity | 250 L |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Number of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Water Cooled |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Horsepower | 75 HP |
| Air Flow | 450 CFM |
| Max Working Pressure | 8 bar (115 psi) |
| Air Tank Capacity | 160 L |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Number of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Water Cooled |
Product Details:
| Brand | VAC INDIA |
| Horsepower | 20 HP |
| Compressor Type | Screw |
| Air Flow | 300 CFM |
| Horse Power (HP) | 80hp |
| Max Working Pressure | 7 bar (100 psi) |
| Tank Capacity | 500 L |
| Air Tank Capacity | 270 L |
| Maximum Pressure | 8 bar (115 psi) |
| Compressor Technology | Screw |
| Power Source | Engine Driven |
| Mounting Type | Trolley Mounted |
| Number of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.