Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 88 hp |
| Horse Power(HP) | 80 |
| Air Delivery | 300 cfm |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Mounting Type | Trolley Mounted |
| Drive Type | Direct Drive |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Additional Information:
Product Details:
| Horsepower (HP) | 60 HP |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Tank Mounted |
| Brand Name | VAC INDIA |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Horsepower (HP) | 110 |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Trolley |
| Air Tank Capacity | 100 L |
| Brand Name | VAC INDIA |
| Engine Power | 100 HP |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Horsepower | 7.5 HP |
| Horse Power | 120HP |
| Air Flow | 450 CFM |
| Max Working Pressure | 8 bar (115 psi) |
| Compressor Brand | VIRAL AIR COMPRESSOR |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Air Tank Capacity | 270 L |
| Maximum Flow Rate | 450 CFM |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Power Source | Diesel |
| Discharge Pressure | 14 KG |
| Model Name/Number | VAC 450 |
| Number of Cylinders | 1 |
| Usage/Application | Cable laying Construction sites Mining Sandblasting CBM (Coal Bed Methane)/oil & gas exploration |
Product Details:
| Horsepower | 50 hp |
| Motor Power | 50 HP |
| Air Flow | 20p cfm |
| Air Delivery | 200 cfm |
| Max Working Pressure | 8 bar (115 psi) |
| Maximum Pressure | 8 bar |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Technology | Screw |
| Mounting Type | Trolley Mounted |
| Drive Type | Direct Drive |
| Power Source | Diesel Engine |
| Number of Cylinders | 3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Engine Make | Ashok Leyland |
| Cooling System | Water Cooled |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.