Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Horsepower | 50 HP |
| Tank Capacity | 1000 |
| Air Flow | 180 CFM |
| Max Working Pressure | 8 bar (115 psi) |
| Maximum Pressure | 150 PSI |
| Maximum Flow Rate | 180. CFM |
| Compressor Technology | Screw |
| Weight | 900 |
| Mounting Type | Trolley Mounted |
| Noise Level | 70 dB |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Tank Capacity | 30 L |
| Motor Power | 70 HP |
| Maximum Pressure | 150 PSI |
| Maximum Flow Rate | 12 CFM |
| Weight | 10 kg |
| Voltage | 110 V |
| Motor Type | Single Phase |
| Noise Level | 75 dB |
| Motor Speed | 3400 RPM |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Tank Capacity | 30 L |
| Motor Power | 80 HP |
| Maximum Pressure | 115 PSI |
| Maximum Flow Rate | 12 CFM |
| Weight | 15 kg |
| Voltage | 110 V |
| Model Name/Number | VAC 180 |
| Motor Type | Single Phase |
| Noise Level | 75 dB |
| Motor Speed | 2800 RPM |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Tank Capacity | 30 L |
| Motor Power | 60 HP |
| Maximum Pressure | 150 PSI |
| Maximum Flow Rate | 12 CFM |
| Weight | 10 kg |
| Voltage | 110 V |
| Model Name/Number | VAC-60E |
| Motor Type | Three Phase |
| Noise Level | 75 dB |
| Motor Speed | 2800 RPM |
Product Details:
| Compressor Type | Piston |
| Motor Power | 50 HP |
| Free Air Delivery | 300 l/min |
| Maximum Pressure | 115 PSI |
| Tank Capacity | 30 L |
| Max Pressure | 8 bar |
| Maximum Flow Rate | 10 CFM |
| Weight | 10 kg |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Voltage | 110 V |
| Model Name/Number | VAC VT-6 |
| Motor Type | Three Phase |
| Noise Level | 70 dB |
| Motor Speed | 3400 RPM |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.