Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hopper Capacity | 50 L |
| Abrasive Used | Sand |
| Pressure Rating | 8 bar |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Height | 5 Ft |
| Dimension | 2*5 |
| Diameter | 2 Ft |
| Wheel Type | Two Wheel |
| Max Temperature | 80 C |
| Nozzle Size | 6 mm |
| Power Source | pneumatic |
| Thickness | 8 mm |
| Net Weight | 500 |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Equipment Type | Sand Blasting Machine |
| Machine Type | Portable Blaster |
| Tank Capacity | 1000 L |
| Abrasive Used | Sand, Glass Bead, Steel Grit, Chilled Iron Grit, Copper Slag, Aluminium Oxide, Garnet, Steel Shot, Plastic Media |
| Capacity | 1000 L |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Pneumatic |
| Required Air Pressure | 8 bar |
| Pressure Rating | 7 bar |
| Required Air Flow | 250 CFM |
| Country of Origin | Made in India |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Hopper Capacity | 150 L |
| Air Flow Rate | 60 CFM |
| Abrasive Used | Sand |
| Pressure Rating | 7 bar |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Mounting Type | Portable |
| Max. Temperature | 100 |
| Weight | 60kg |
| Application | Surface Cleaning |
| Warranty | 1 Year |
| No. of Wheels | 3 |
| Smaller size | VAC 50 KG SANDBLASTING HOPPER |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.