Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tank Capacity | 100 L |
| Motor Power | 20 HP |
| Pressure | 8 bar |
| Maximum Pressure | 8 bar |
| Maximum Flow Rate | 140 CFM |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Free Air Delivery | 150 CFM |
| Weight | 150 |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Voltage | 415 V |
| Piston Displacement | 500 L/min |
| Power Phase | Three Phase |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 140 |
| Country of Origin | Made in India |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Maximum Flow Rate | 140 CFM |
| Pressure | 10 bar |
| Motor Power | 42 HP |
| Free Air Delivery | 140 CFM |
| Air Tank Capacity | 40 L |
| Piston Displacement | 750 L/min |
| Discharge Pressure | 8 Kg |
| Model Name/Number | VAC-140T |
| Voltage | 380 V |
| Dimensions | 2500 X 1600 X 1900 mm |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Is It Portable | Yes |
| Cooling Method | Air Cooled |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Horsepower (HP) | 60 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | Vac India |
| Motor Power | 60 HP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Maximum Flow Rate | 134 CFM |
| Motor Power | 45 HP |
| Pressure | 8 bar |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Free Air Delivery | 140 cfm. |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 140 |
| Maximum Pressure | 8 |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Motor Power | 25 HP |
| Tank Capacity | 220 L |
| Maximum Pressure | 8 bar (116 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 140 CFM |
| Number of Stages | Single Stage |
| Discharge Pressure | 8 Kg |
| Model Name/Number | VAC-140T |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Motor Phase | Single Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Is It Portable | Yes |
| Cooling Method | Air Cooled |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Compressor Type | Oil Free Screw |
| Motor Power | 30 HP |
| Free Air Delivery | 500 l/min |
| Max Pressure | 8 bar |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | More Than 100 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Weight | 250 |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.