Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Connection | Flanged |
| Nozzle Shape | Round |
| Material | Boron Alloy to Silicon Nitride |
| Usage/Application | Industrial |
| Design | Air Atomising |
| Orifice Diameter | 9 mm |
| Brand | Viral Air Compressor |
| Model Name/Number | Vac N Long |
| Working Pressure | 6 bar |
| Spray Angle | 25 degree |
| Pressure | 7-10 bar |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Thread Size | 1/2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.