Product Details:
| Machine Type | Blast Cabinet |
| Tank Capacity | 100 L |
| Abrasive Used | Steel Shot |
| Automation Grade | Automatic |
| Required Air Pressure | 10 bar |
| Required Air Flow | 250 CFM |
| Material | Mild Steel |
| Dust Collection | Bag Filter |
| Application | Rust Removal |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Machine Type | Blast Cabinet |
| Tank Capacity | 500 L |
| Abrasive Used | Sand |
| Automation Grade | Automatic |
| Required Air Pressure | 12 bar |
| Required Air Flow | 250 CFM |
| Material | Mild Steel |
| Dust Collection | Bag Filter |
| Application | Rust Removal |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.
Product Details:
| Machine Type | Blast Cabinet |
| Tank Capacity | 200 L |
| Abrasive Used | Garnet |
| Automation Grade | Automatic |
| Required Air Pressure | 25 bar |
| Required Air Flow | 300 CFM |
| Material | Mild Steel |
| Dust Collection | Bag Filter |
| Application | Rust Removal |
"Viral Air Compressor Service” is a well-known Manufacturer and Trader of a flawless assortment of DIESEL SCREW AIR COMPRESSOR ,ELECTRIC SCREW SCREW AIR COMPRESSOR,TRACTOR MOUNTED AIR COMPRESSOR AND ALL TYPE SAND BLASTING HOPPER AND EQUIPMENTS,etc.